Nespravodlivosť

Autor: Monika Ferková | 28.12.2012 o 17:36 | Karma článku: 7,11 | Prečítané:  753x

Koľkí z nás už niekedy súdili človeka bez toho aby ho poznali. Bez toho aby vedeli čo ten druhý človek cíti , čo prežíva, či je šťastný alebo trpí ? Zrejme každý, niektorí možno nechtiac a nevedomky si utvorili na niekoho dobrý názor bez toho aby ho poznali. Vytvorili si predsudok podľa vzhľadu, peňazí, domu , alebo auta... No neskôr sa v tom človeku sklamali, lebo aj keď navonok pôsobil dobrým, spoločenským dojmom vnútro mal skazené. Možno očakávali až príliš veľa od človeka, ktorý vyzeral tak ideálne. Alebo ste si mysleli ,že človek ktorý nič nemá , dokonca ani trocha peňazí aby obživil rodinu vám nestojí ani na kus reči. Ale práve ten človek vám zakope na dvere keď sedíte samy doma za stolom a smútite, že ste takí opustení. Práve tento človek vás pozve na večeru do svojho domu k rodine aj keď vie ,že si to veľmi nemôže dovoliť. Vtedy spustíte zahanbene hlavu a bojíte sa prijať pozvanie a dúfate ,že tento človek vám nie je schopní čítať myšlienky.

 

Predsudky sú ale súčasťou nášho života a každého človeka osobite. Síce niektorí sa snažia nedávať najavo čo si myslia o danom človeku ale predsa v duchu rozmýšľajú povrchne. Nesnažia sa spoznať človeka a ihneď ho zatriedia do istej skupiny ľudí ktorí buď majú alebo nemajú význam v ich živote.

Každý z nás odsúdi bezdomovca ktorý žobre o kus jedla ale nikto z nás nepozná jeho príbeh. Nevie ,že možno prišiel o všetko pri požiari a nemá so svojou rodinou kam zložiť hlavu. Proste tento človek sa nenachádza na našej spoločenskej úrovni tak ho jednoducho vyčlenia a a ani sa nesnažia mu pomôcť.   Alebo odsúdia ženu ktorá má šesť malých detí ale nikdy nie je doma. Ale nikto netuší ,že ona pracuje nonstop aby ich uživila keďže jej muž ju najprv zmlátil a potom ju nechal na tak bez povšimnutia čo s ňou ďalej bude. Alebo odsúdia vzhľad človeka ktorý deň čo deň chradne a postupne sa za seba tak hanbí ,že sa nedokáže nikomu ukázať na oči a dokonca si želá vlastnú smrť. Ale tento človek má rakovinu a pomaly zomiera ale nemajú zľutovanie nad jeho osudom a neboja si z neho robiť posmech alebo ho nedbanlivo urážať alebo donekonečna ponižovať aj keď sa už dostatočne trápi. Takýchto ľudí by sme nemali posudzovať ale im pomáhať veď predsa hodnota človeka nie je v tom čo urobí pre seba ale v tom čo urobí pre druhých.

A tak by sme mali .. nie vlastne nie je o  tom čo by sme mali ale čo máme robiť , o tom čo by sme chceli robiť ale aj o tom čo by sme nemali robiť a aj o tom na čo ani nepomyslíme ... Veď každý človek má chyby a len málokomu sa ich podarí odstrániť alebo len zmierniť bez pomoci iných. Lebo tak ako si môžeme my utvoriť predsudky o niekom a nepomôžeme mu tak si niekto utvorí predsudok o nás a to sa nám zrejme páčiť nebude. Veď kto by už chcel byť neobľúbený a kto by chcel aby ho ohovárali alebo ponižovali ? Je jasné ,že takého človeka nestretneme v živote a aj keby hej tak tento človek nie je celkom v poriadku. Tak ľudia nemajte predsudky ale žite v miery so svojou rodinou , svojim susedom ale aj s každým človekom ktorého poznáte alebo ani nepoznáte.

Nemajte predsudky a unáhlené závery lebo nikdy neviete koho v živote ešte budete potrebovať ...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

DOMOV

Prišla učiť angličtinu, takmer pre políciu nedostala víza

Pred cudzineckou políciou ľudia čakajú hodiny, často aj v noci.


Už ste čítali?